Stal sprężynowa – co można z niej wyprodukować?

taśmy ze stali sprężynowej

Stal sprężynowa należy do grupy stali węglowych. Zawartość węgla w stali sprężynowej wynosi zwykle w przedziale 0,6 – 0,85%. Dodatkowo w stali tej znajdują się inne dodatki stopowe takie jak krzem, mangan, chrom i inne. Charakterystyczna dla sprężynowej stali jest większa zawartość krzemu, która w tym przypadku zmniejsza plastyczność materiału. 

Rodzaje stali sprężynowej

  1. stal węglowa (stale konstrukcyjne),
  2. stal chromowa (chromowo – krzemowe, chromowo – manganowe itd.),
  3. stal niechromowa (manganowe i krzemowe).

Co można wyprodukować ze stali sprężynowej?

Stal ta ze względu na użycie różnych dodatków stopowych, jak i dodatku węgla ma bardzo szerokie zastosowanie. Poza szerokim zakresem wykorzystania w konstrukcjach stalowych można wyprodukować z niej także sprężyny, resory, drążki. Szeroką grupą produktów z tego materiału są także taśmy sprężynowe – czyli taśmy ze stali sprężynowej. Taśmy te odnajdują zastosowanie w budownictwie, w technice mocowań, przy produkcji klipsów itd. W logistyce taśmy sprężynowe stosowane są do zabezpieczenia i przenoszenia ciężkich ładunków. Taśmy ze stali są wytrzymalsze od innych materiałów i zapewniają większe bezpieczeństwo przenoszenia wielkogabarytowych ładunków.

Stal ta me pewne właściwości sprężyste, które pozwalają na produkcję stalowych elementów o możliwości zaginania się i powracania do swojej pierwotnej postaci. Najlepiej widać to na przykładzie sprężyn, które pod naciskiem uginają się, a przy zwolnieniu nacisku powracają do pierwotnej postaci. Dzięki temu stal ta mogła wspomóc branżę motoryzacji oferując sprężyny będące elementem zawieszenia samochodu.

źródło:

http://www.pakat.pl/tasmy-sprezynowe.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stal_spr%C4%99%C5%BCynowa