Jak wybrać odpowiedni czujnik?

photo-1538080204498-afe921550d75

Przy wyborze czujnika do projektu należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Ale wszystko zaczyna się od wybrania parametru fizycznego, który chcesz zmierzyć. Następnie nadszedł czas, aby rozważyć kilka innych czynników, aby uzyskać najlepsze czujniki zapewniające najlepsze wyniki i przy określonych ograniczeniach, takich jak budżet, dokładność itp. Poniżej przedstawiono niektóre z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę.

Zakres działania czujników

Najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę w przypadku czujnika, jest zakres roboczy. Jeśli projektujesz system kotła, który będzie kontrolował wrzenie niektórych cieczy w temperaturze 500°C, nie powinieneś używać małego czujnika, który może odczytywać tylko do 150°C. Powinieneś upewnić się, że czujnik spełnia wymagania dotyczące zasięgu twojej aplikacji, aby wybrać odpowiedni czujnik.

Dokładność (rozdzielczość)

Zdecyduj o wymaganej rozdzielczości (dokładności) czujnika, jakiej potrzebują Twoje aplikacje, przed wyborem czujnika. Na przykład czujnik temperatury o dokładności 1°C będzie wystarczający do zaprojektowania systemu wbudowanego w kocioł. Jednak ten sam czujnik o tej samej dokładności może nie być wystarczający do niektórych krytycznych eksperymentów naukowych lub urządzeń wymagających dokładności 0,1°C. Jest więc kompromis i musisz podjąć własną decyzję na podstawie specyfikacji swojego systemu.

Koszt całkowity

Ceny czujników elektronicznych są bardzo zróżnicowane. Łatwo się domyślić, że czujniki o wysokiej dokładności są zawsze o wiele droższe niż te o niskiej dokładności. Szeroki dynamiczny zakres działania również odgrywa rolę w określaniu ceny czujnika itp. Chodzi o to, aby upewnić się, że wybierasz czujnik, który zapewnia najlepsze wyniki w ramach dozwolonego budżetu na projekty. Tak, możesz zrezygnować z rozdzielczości i nadal otrzymać przyzwoity projekt z małym błędem w danych wyjściowych, ale przynajmniej działa! zamiast tracić cały budżet na wysokiej klasy czujnik high-tech, bez pieniędzy na inne części. O to właśnie chodzi i ponownie będziesz musiał zdecydować o tych kompromisach, biorąc pod uwagę dokładną sytuację i specyfikacje aplikacji dla twojego projektu.

Czujniki elektroniczne i nie tylko do zakupienia w sklepie online

Odwiedź sklep internetowy od GP Elektro Automatic i sprawdź nowe pozycje czujników dedykowanych do szerokiej branży automatyki i pneumatyki przemysłowej. W ofercie dostępne czujniki mechaniczne, magnetyczne, elektryczne i wiele innych od producentów jak: Honeywell, Bernstein, Truck, Omron czy Schneider.