Ustawa o ochronie przeciwpożarowej – na czym polega ochrona ppoż?

fire-fighting-4495488_1920

Przede wszystkim, jeśli zastanowimy się nad ochroną przeciwpożarową, możemy zauważyć, że ochrona ppoż dzieli się na dwie części. Z jednej strony są to działania, które mają uniemożliwić wybuch pożaru, a z drugiej są to wszystkie rozwiązania jeśli już do wybuchu pożaru dojdzie. W efekcie, ochrona ppoż to wszystko to co powinniśmy robić, aby zabezpieczyć się przed ogniem czy wybuchem jak również to co powinniśmy robić już po wybuchu ognia. 

 

Ustawa o ochronie przeciwpożarowej – przepisy przeciwpożarowe

 

Ustawa przeciwpożarowa, to dokument z 1991 roku, który reguluje wszelkiego rodzaju normy co do ochrony ppoż. Dodatkowo warto pamiętać, że osobą odpowiedzialną za ochronę przeciwpożarową w Polsce jest Minister Spraw Wewnętrznych, który przede wszystkim odpowiada za to, aby wszystkie środki co do ochrony przeciwpożarowej zostały zachowane. Dzięki temu, że prawo normuje wszystkie wytyczne związane z ochroną przeciwpożarową – możemy mieć podstawy do tego jakie działania powinny zostać podjęte. Oczywiście, kiedy dochodzi do wybuchu pożaru – jednostką, która powinna pomóc w jego ugaszeniu jest Straż Pożarna. Nie oznacza to jednak, że za wszystkie działania odpowiada właśnie ta jednostka. Różnego rodzaju szkolenia, drogi ewakuacyjne, zabezpieczenia przed wybuchem ciążą po stronie właściciela danego budynku. 

 

Kursy przeciwpożarowe – ochrona ppoż

 

Ochrona przeciwpożarowa, to wszystkie działania, które mają sprawić, że osoby znajdujące się w budynku, nie będa narażone na niebezpieczeństwo. Jeśli już do tego typu sytuacji dojdzie – uczestnicy tego zdarzenia powinni wiedzieć jak się zachować. Dlatego też specjalne firmy jak POL-POŻ: https://pol-poz.pl/ochrona-ppoz zajmują sie szkoleniami przecwpożarowymi, montażem systemów przeciwpożarowych i innymi krokami, które mają zbliżyć nas do poradzenia sobie z ogniem. Tego typu działania są niezwykle istotne, bagatelizowanie ochrony przeciwpożarowej może doprowadzić nie tylko do wybuchu pożaru, ale też do błędów podczas ewakuacji. Z kolei to może prowadzić do utraty życia lub zdrowia. Dlatego też, warto nie ryzykować i przyjrzeć się bliżej ochronie przeciwpożarowej.