Jak działają i gdzie stosować systemy oddymiania?

davey-heuser-ZXqE31D8TEk-unsplash

Badania wykazały, że większość zgonów w wyniku pożaru nie jest w ogóle spowodowana oparzeniami, ale wdychaniem dymu. Nie tylko zasłania on drogę utrudniając szybką ewakuację podczas pożaru, ale może być również bardzo gorący, a jego wdychanie powoduje oparzenia wewnętrzne. Na szczęście w coraz większej ilości budynków komercyjnych i niekomercyjnych montowane są systemy oddymiania. Jak one działają i gdzie muszą być stosowane?

Podstawowe informacje dotyczące działania systemów oddymiania

System oddymiania ma za zadanie kontrolować ruch dymu i powietrza w budynku. Może składać się z wielu różnych komponentów i korzystać z kilku metod, aby utrzymać odpowiednie środowisko wystarczająco długo, by wszyscy mieszkańcy mogli opuścić budynek lub w przypadku szpitali ażeby ograniczyć występowanie dymu tylko do strefy pochodzenia pożaru.

Jeżeli mowa o systemach oddymiania należy rozróżnić te służące do zarządzania dymem i te do jego powstrzymywania. Systemy oddymiania zapobiegają przedostawaniu się dymu do określonych obszarów za pomocą zwiększania ciśnienia i są powszechnie spotykane na zamkniętych klatkach schodowych. Systemy zarządzania dymem utrzymują możliwe do utrzymania środowiska w drodze wychodzenia z przestrzeni o dużej objętości lub zapobiegają przemieszczaniu się dymu do otaczających przestrzeni.

Systemy zatrzymujące dym

Istnieje kilka rodzajów systemów oddymiania stosowanych w mniejszych zamkniętych przestrzeniach. Wiele z tych systemów ograniczania dymu działa w podobny sposób. Za pomocą wentylatora mechanicznego wytwarzają ciśnienie w określonym obszarze, takim jak klatka schodowa, winda, przedsionek. Ta różnica ciśnień w przegrodzie zapewnia, że ​​dym nie migruje do niektórych obszarów budynku. Wydłuża to czas, w którym te przestrzenie (zwykle drogi ewakuacyjne) pozostaną możliwe do utrzymania, dając mieszkańcom budynku więcej czasu na ewakuację i reakcję służb ratunkowych.

Systemy zarządzania dymem

Wentylacja naturalna usuwa dym dzięki wykorzystaniu siły wyporu dymu, podczas gdy mechaniczne oddymianie wykorzystuje wentylatory do przenoszenia dymu i powietrza na zewnątrz budynku. Takie systemy składają się z wielu urządzeń, które sterowane są przez centralę. Na terenie Polski jednym z popularniejszych producentów takich urządzeń jest D+H, o którego produktach można dowiedzieć się więcej na stronie https://www.fonex.pl/kategorie/systemy-oddymiania-6.html.

Aktywacja systemów oddymiania

Zarówno systemy zarządzania dymem, jak i systemy powstrzymywania dymu są automatycznie aktywowane przez co najmniej jedno urządzenie do wykrywania pożaru, takich jak czujniki dymu i czujniki ciepła zsynchronizowane z centralą, która zarządza uruchomieniem pozostałych urządzeń do procesu oddymiania.