Jaki typ pirometru wybrać?

Aby wykryć temperaturę różnych obiektów, pirometry są podzielone na 2 typy. 

Pirometry optyczne

To jeden z rodzajów pirometrów służących do wykrywania promieniowania cieplnego w zakresie widzialnym. Temperatura mierzonych gorących obiektów będzie zależała od światła widzialnego, które emitują. Pirometry optyczne umożliwiają wizualne porównanie skalibrowanego źródła światła i powierzchni obiektu docelowego. Gdy temperatura żarnika i powierzchni obiektu jest taka sama, intensywność promieniowania cieplnego wywołanego przez żarnik łączy się z powierzchnią obiektu docelowego i staje się niewidoczna. Kiedy zachodzi ten proces, prąd przepływający przez żarnik zamieniany jest na poziom temperatury.

Pirometry na podczerwień lub promieniowanie

Pirometry te są przeznaczone do wykrywania promieniowania cieplnego w zakresie podczerwieni. Mierzy temperaturę obiektu docelowego na podstawie emitowanego promieniowania. To promieniowanie może być skierowane do termopary w celu przekształcenia w sygnały elektryczne. Ponieważ termopara jest w stanie generować większy prąd równy emitowanemu ciepłu. Pirometry na podczerwień są wykonane z materiałów piroelektrycznych.

Do czego służy pirometr?

Pirometry są używane w różnych zastosowaniach, takich jak:

  • Do pomiaru temperatury poruszających się lub stałych obiektów z większej odległości.
  • W przemyśle metalurgicznym
  • W przemyśle hutniczym
  • Balony na ogrzane powietrze do pomiaru temperatury w górnej części balonu
  • Kotły parowe do pomiaru temperatury pary
  • Do pomiaru temperatury ciekłych metali i materiałów o wysokiej temperaturze.
  • Do pomiaru temperatury pieca.

 

Jaka jest różnica między termometrem a pirometrem?

Termometr to urządzenie do pomiaru temperatury (pomiar stykowy), a pirometr to termometr z teledetekcją i bezkontaktowym urządzeniem do pomiaru wysokich temperatur

Pirometr od GP Automatic

Na stronie dystrybutora www.gpautomatic.pl znajdziesz ciekawe opcje związane z aparaturą kontrolno-pomiarową. W sklepie dostępne są również pirometry od sprawdzonych producentów. Zapoznaj się z różnymi opcjami i wybierz odpowiedni pirometr w sklepie online.