Gotowe kształtki wentylacyjne do budowy systemu wentylacji (przegląd 2020)

Kształtki wentylacyjne różne rodzaje trójniki

Czasy, kiedy trzeba było ręcznie wykonywać poszczególne elementy klimatyzacji z blachy można uznać za słusznie minione. Wykorzystanie gotowych prefabrykatów instalacyjnych nie tylko skraca czas instalacji klimatyzacji, ale również gwarantuje doskonałe spasowanie i walory estetyczne całego systemu. Dziś omówimy cztery najczęściej wykorzystywane kształtki prostokątne, które wciąż są wybierane ze względu na stosunkowo niską cenę i łatwość wpasowania w architekturę budynku.

Podstawowe typy kształtek i elementów wentylacyjnych

 

Podstawowymi typami elementów w systemie wentylacji są kanały, łuki, dyfuzory oraz trójniki.

  • Kanały wentylacyjne to podstawowe elementy, bez których nie da się doprowadzić powietrza do poszczególnych pomieszczeń. Pełnią funkcje swego rodzaju „autostrady” dla powietrza, które może się w nich swobodnie przemieszczać. Mimo, że ich budowa jest prosta, należy zwrócić uwagę na posiadane usztywnienia. Ich brak powoduje wyginanie się prostopadłościanu na wszystkiego strony. Thermo na stronie poszczególnych produktów podaje, że usztywnienia występują w wyższych wymiarach: https://www.thermo.com.pl/instalacja-wewnetrzna-prostokatna/
  • Łuki stosuje się w miejscach, gdzie bieg korytarza musi zostać skręcony o 90 stopni. Tutaj również należy zwrócić uwagę na posiadane usztywnienia. Najczęściej łączy się z kanałami wentylacyjnymi na zamki blacharskie i zgrzewy.
  • Dyfuzory to miejsce, w którym następuje spowolnienie przepływu (przemiana energ. Kinetycznej w energię ciśnienia). Podobnie jak reszta elementów, dobrze aby była wykonana z blachy ocynkowanej. Brak ocynkowania szybciej doprowadzi do korozji.
  • Trójniki są niezbędne do podziału powietrza pomiędzy poszczególne pomieszczenia. Najczęściej wykorzystuje się na głównych korytarzach, a dwa kanały odbijają do mniejszych sal.

Niezależnie od typu kształtek, należy zainteresować się takim parametrem jak standard szczelności. Thermo oferuje trzy klasy (A, B oraz C). Najlepiej jednak zapytać o graniczą wartość wskaźnika nieszczelności lub wartości graniczne ciśnienia statycznego (w przypadku podciśnienia i nadciśnienia). Należy również zwrócić uwagę na zakończenia. Przeważnie dostępne są P20, P30, bose końce czy wywinięcia. Musimy zdecydować się na pewien rodzaj zakończeń i najlepiej trzymać się niego w całym projekcie, co zapobiegnie problemom w łączeniu poszczególnych elementów.