Systemy oddymiania – jakie występują rodzaje i gdzie są stosowane

pożar budynku

Systemy oddymiania opierają się na układzie połączonych ze sobą urządzeń odpowiedzialnych za wykrycie zagrożenia pożarowego, zlokalizowanie go i uruchomienie najbliższych klap dymowych czy automatycznych okien oddymiających.

Ma to duże znaczenie w przypadku możliwości rozprzestrzeniania się pożaru w obiektach, które są szczególnie narażone na zbyt wysoką temperaturę, oraz tam, gdzie pracują ludzie, dla których toksyczne spaliny z pożaru mogą stanowić śmiertelne zagrożenie.

strażak gasi pożar
Akcja straży pożarnej

Systemy oddymiające są powszechnie stosowane w budynkach użyteczności publicznej, gdzie konstrukcja budynku pozwala lub wręcz wymaga zastosowania zabezpieczenia przeciwdymnego. Na działanie systemu oddymiania składają się:

  1. Centrala oddymiania
  2. Czujniki dymu i/lub przyciski alarmowego oddymiania
  3. Klapy i okna oddymiające
  4. Systemy oddymiania grawitacyjnego
  5. Sprawne i oznakowane przyciski wzbudzające system.

Zadaniem systemu oddymiania jest uwolnienie z budynku spalin oraz temperatury która wytwarza się podczas rozprzestrzeniania się pożaru. Szczególne znaczenie do ochrony życia będą one posiadać w obiektach, gdzie może przebywać wielu ludzi, a w przypadku rozprzestrzeniania się pożaru mogą być oni narażeni na zatrucia dymem. Na system grawitacyjnego oddymiania składają się różne rodzaje klap oraz okien oddymiających, jak również drzwi napowietrzających.

Ich pracą steruje centrala oddymiania budynku. Zobacz przykłady tych urządzeń na: Okna oddymiające Sklep-ppoż.pl

Centrala oddymiania

pożar dachu
Pożar dachy budynku

W układzie oddymiającym pomieszczenia budynku kluczową rolę stanowią odpowiednie centrale oddymiania. Są to elektroniczne układy sterujące otwieraniem odpowiednich okien oraz klap oddymiających w budynku. Aby system oddymiania działał sprawnie, szybko cantale oddymiania dobierają, które okna i klapy dymowe użyć w przypadku wystąpienia pożaru. Działa ona w oparciu o czujniki dymowe zamontowane w poszczególnych strefach pożarowych. Jej sprawność zależy również od poprawnego działania czujników, stąd istnieje konieczność przeprowadzania cyklicznych przeglądów urządzeń zabezpieczenia przeciwpożarowego w budynku.

Ta część systemu oddymiającego powinna być wyposażona w dodatkowe, awaryjne zasilanie na wypadek odcięcia głównego źródła zasilania. Dobra centrala systemu oddymiania powinna również przekazywać awaryjne zasilanie do słoników automatycznego otwierania okien oddymiających.

Nie tylko systemy elektryczne

Układy oddymiania tworzone są z również w oparciu o nieelektryczne moduły sterowania poszczególnymi elementami systemów grawitacyjnego systemu oddymiania. Pneumatyczne systemy oddymiania oparte o termiczne wyzwalacze klap dymowych, jak również ciśnieniowe otwieranie klap z naboju CO2.