Jak przeprowadzić montaż konstrukcji stalowych?

montowanie stalowej konstrukcji

Konstrukcje stalowe jest sporym działem działalności budowlanej, ponieważ w ostatnich latach wzrosła liczba inwestycji budowlanych z użyciem stalowych elementów i konstrukcji obiektów użyteczności publicznej, hal, magazynów i innych budynków, ale także zadaszeń z lekkich konstrukcji stalowych, elementów małej architektury w przestrzeni miejskiej, i takich konstrukcji jak mosty, maszty radiowo – telewizyjne itp. Przy tak szerokim zakresie wykorzystania tej techniki budowlanej nie można zignorować faktu, że montowanie konstrukcji stalowych musi kryć za sobą jakieś zalety, musi znaleźć się jakiś atut w porównaniu do tradycyjnej budowy obiektów. Dalsza część tego artykułu została poświęcona wyjaśnieniu tego zjawiska i sposobach montażu stalowej konstrukcji na placu budowy.

montowanie konstrukcji stalowej

Dlaczego konstrukcje stalowe?

Na pytanie dlaczego ostatnio wybiera się konstrukcje ze stali przy wznoszeniu obiektów budowlanych można krótko odpowiedzieć jednym zdaniem: czas, pieniądze, wytrzymałość, długotrwałość. Po prostu budowa ze stali się opłaca finansowo, samą budowę przeprowadza się znacznie szybciej, konstrukcję taką łatwiej konserwować i zabezpieczać, no i oczywiście posiada dużą wytrzymałość na działanie wielu sił.

Montowanie konstrukcji stalowych

Może zacznijmy od tego, że wszystko zaczyna się w komputerze projektanta. Przed inwestycją tworzony jest projekt ogólny całego obiektu stalowego zgodnie z ustalonymi wytycznymi. Kolejnym etapem są symulacje wytrzymałościowe projektowanego obiektu. Szczegółowe projekty zawierają elementy stalowej konstrukcji, które powinny być wykorzystane przy montażu. Większość elementów przeznaczonych do zamontowania na miejscu budowy wyprodukowywana jest w hutach i przedsiębiorstwach obrabiających stal, profile stalowe, blachy itd. Projekt musi zawierać także informacje o rodzaju użytej stali i jej wytrzymałości. Kiedy ten etap zostanie zakończony i zamówione zostaną wszystkie niezbędne elementy stalowe można przetransportować je na miejsce budowy i zgodnie z planem inwestycji przystąpić do odpowiedniego montażu elementów. Tym sposobem budynki i obiekty budowlane powstają znacznie szybciej niż wykonywane na przykład w technologii ceglanej. Cały montaż opiera się na łączeniu stalowych elementów konstrukcji. Pasujące do siebie elementy łączone są najczęściej za pomocą śrub lub nit o wystarczającej wytrzymałości i odporności. Całość przypomina składanie budynku z klocków lego.

montowanie stalowej konstrukcji
Fot: Seo-Gold.pl Katalog zdjęć

Gotowa konstrukcja stalowa – co dalej?

W momencie kiedy szkielet budynku został postawiony, całość została uzupełniona i wypełniona (piętra, ściany zewnętrzne itd. można podejść do zabezpieczenia konstrukcji. Stal ma tendencję do korodowania pod wpływem wilgoci, kwasów, olejów i innych szkodliwych warunków. Dlatego trzeba ją zabezpieczyć przed zniszczeniem nakładając na powierzchnie stalowe ochronną farbę, która skutecznie zabezpieczy stal przed zagrożeniami otoczenia. Takie zabezpieczenie, które jest łatwe w wykonaniu zagwarantuje długą i bezawaryjną eksploatację obiektu wykonanego ze stalowej konstrukcji, oczywiście pod warunkiem, że etap montażowy przebiegł zgodnie z wytycznymi, a użyte elementy odpowiadają wymaganiom oraz projekt konstrukcji został przygotowany zgodnie ze sztuką budowlaną.