Dlaczego należy wykonywać testy EMC?

thisisengineering-raeng-8yS04veb1TQ-unsplash

Producenci z wieloletnim doświadczeniem i z wieloma projektami wdrożonymi w życie na pewno są już zaznajomieni z tematem testów EMC. Dlatego też ten artykuł kierujemy do początkujących producentów, którzy mogą jeszcze nie być zaznajomieni z tematem testów EMC, które są kluczowe w procesie wprowadzania nowego urządzenia na rynek. Produkt elektroniczny nie może zostać wprowadzony do sprzedaży bez odpowiednich testów bezpieczeństwa. Brak przeprowadzonych testów może skutkować dużymi problemami prawnymi i finansowymi. W tym artykule przedstawimy zagadnienie testów EMC w pigułce.

Czym są testy EMC?

Kompatybilność elektromagnetyczna (w skrócie EMC) określa, czy dane urządzenie elektroniczne może poprawnie pracować w określonym środowisku elektromagnetycznym oraz czy nie emituje zaburzeń pola elektromagnetycznego, które potencjalnie może zakłócać pracę innych urządzeń. Najczęściej źródłem zaburzeń są urządzenia, które specjalnie emitują fale elektromagnetyczne (stacja radiowa) lub w sposób niezamierzony (sprzęt AGD).

Wstępne testy EMC

W skład wstępnych testów EMC wchodzi pomiar promieniowania pola bliskiego (wstępne badania EMI), pomiar zaburzeń przewodzonych, badania odporności urządzeń na zmianę parametrów sieci zasilającej. Przeprowadzenie takich badań udziela informacji czy dany produkt nie wytwarza zaburzeń przekraczających poziom dopuszczalny.

Z czego składają się test EMC?

Test EMC to skomplikowany proces wymagający dokładnej analizy dlatego producenci mogą liczyć na sporządzone sprawozdanie. Badacze dokumentują przeprowadzone testy i ich wyniki. W skład sprawozdania w zależności od potrzeb i sytuacji mogą wchodzić na przykład: rodzaj badań, opis poszczególnych pomiarów, wykresy przedstawiające emisję urządzenia czy porównanie wyników kluczowych pomiarów. Więcej szczegółów na temat przeprowadzenia test EMC można znaleźć na stronie http://www.w2.bydgoszcz.pl/laboratorium-emc/.