Wszystko co powinieneś wiedzieć o baterii trakcyjnej

bateria trakcyjna

Maszyny, aby mogły prawidłowo pracować składają się z wielu elementów. Jednym z nich jest bateria trakcyjna. Aby np.: wózek widłowy mógł prawidłowo pracować, musi mieć energię do napędu. Takie zastosowanie mają właśnie baterie. Jakie są jej cechy i na co zwracać uwagę w dalszej części artykułu.

Budowa baterii trakcyjnej

Trwałość baterii trakcyjnej to około 1500 cykli, jeśli oczywiście jest odpowiednio użytkowana. Składa się z kilku ogniw połączonych w pewien szereg i umieszczonych w metalowych skrzyniach. Skrzynie te są wewnątrz pokryte materiałem kwasoodpornym. Ponadto bateria trakcyjna łączy w sobie dwie rzeczy:
odporność na mechaniczne naprężenia oraz trwałość pracy.
Należy jednak pamiętać, że trwałość baterii uzależniona jest od zastosowania, konserwacji i użytkowania.

Cykl życia baterii trakcyjnej

  • Wszystko posiada swoją żywotność. Baterie trakcyjne również. Fazy życia można podzielić następująco:
    Formowanie, to początkowy okres jej życia. W tej fazie należy odpowiednio dbać o baterię, ponieważ częściowe rozładowanie i nie doładowanie często prowadzi do spadku pojemności.
  • Szczyt, bateria posiada maksymalną pojemność.
  • Spadek, to naturalny proces, kiedy pojemność baterii zaczyna spadać. Aby sprawdzić pojemność można skorzystać z serwisu. Jeśli wymieniamy baterię, należy pamiętać, aby starą oddać do utylizacji. To bardzo ważny proces.

Wymiana baterii trakcyjnej

Ze względu na sporą wagę, nie zawsze taką baterię można wymienić samemu. Najlepiej użyć odpowiedniego sprzętu, który bez problemu wyciągnie starą i umieść nową baterię. Obecnie stosuje się urządzenia, które zajmują się wymianą baterii trakcyjnych z zachowanie zasad bezpieczeństwa. Pracę można wykonać odpowiednim wózkiem lub zlecić firmie, która ma do tego kompetencje.

Kupno – na co zwrócić uwagę

Przed zakupem warto sprawdzić firmę pod względem rzetelności i jakości produktów. Jedną z lepszych na rynku firm jest firma FHU ALEX. W swojej ofercie mają baterie trakcyjne oraz ogniwa trakcyjne od najlepszych producentów takich jak: EXIDE SUN LIGHT, czy TAB POLSKA. Każdy produkt dostosowany jest do indywidualnych wymagań klientów. Więcej informacji na temat rozwiązań tej firmy można znaleźć: http://www.fhualex.pl/