Po co są potrzebne filtry przemysłowe?
wNa rynku dostępne są filtry przemysłowe różnych modelach (sprawdź PZL Sędziszów). Proces filtrowania możemy zaobserwować praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu, gdzie filtry w zależności od zastosowania w trakcie procesu przepływu cieczy, materiałów sypkich lub gazów, mają za zadanie zatrzymać jak największą ilość zanieczyszczeń.
Jak pracują filtry przemysłowe?
Warto zaznaczyć, że instalacje przemysłowe są przystosowane są do pracy ciągłej niejednokrotnie w bardzo ciężkich warunkach. Dodatkowo instalacje odpylające posiadają automatyczne systemy samooczyszczenia filtrów poprzez wibracje lub chwilowe odwrócenie kierunku przepływu sprężonego powietrza. Te czynniki powodują, że że filtry przemysłowe wymagają indywidualnych projektów w zależności od ich zastosowania, oraz odpowiedniego doboru materiałów filtracyjnych. Należy zadać sobie pytanie dlaczego filtry przemysłowe są stosowane?
Ponieważ zatrzymanie jak największej ilości cząstek stałych oraz szkodliwych gazów, skutecznie wpływa na bezawaryjną pracę urządzeń oraz chroni środowisko naturalne.
Jaka jest zasada działania filtrów przemysłowych?
Na samym początku tego procesu zanieczyszczone powietrze trafia do komory rozprężnej, gdzie cięższe i grubsze zanieczyszczenia opadają na dno filtra pod wpływem działania efektu cyklonu. W następnym etapie powietrze trafia do komory wkładów filtracyjnych, w której drobne frakcje pyłów wychwytywane są na powierzchni filtra. Zgromadzony pył osadzający się na powierzchni filtracyjnej doprowadza do zwiększenia oporów przy przepływie, co powoduje wzrost amplitudy ciśnień. Manometr różnicowy zamontowany w filtrze odpowiada za odczyt różnicy ciśnień przed i za filtrem w czasie przekroczenia krytycznych granic przesyła sygnał do sterownika. Wtedy właśnie zawór otwiera się i w szybkim czasie sprężone powietrze z kolektora w formie impulsus wpada do tzw. rurek przedmuchowych umiejscowionych nad wkładami. Później powietrze wpada do tzw. “komory czystej”, gdzie przy pomocy wentylatora usuwane jest na zewnątrz.
Warto stosować filtry przemysłowe, ponieważ sprawiają, że praca urządzeń jest efektywniejsza i bardziej ekologiczna.