Oczyszczarka w obróbce CNC

Oczyszczanie metalu to jeden z niezbędnych kroków na drodze do realizacji projektu elementu, mającego zostać wykonanym właśnie z tego materiału. Do oczyszczania metalu wykorzystywana jest oczyszczarka. Dowiedz się jaką rolę pełni oczyszczarka w procesie obróbki CNC oraz czym charakteryzuje się obróbka skrawaniem.

Oczyszczarka – rodzaje

Oczyszczarka to urządzenie znajdujące zastosowanie nie tylko w przemyśle odlewniczym czy też metalurgicznym ale również sektorze budowlanym. Szeroki wachlarz zastosowań urządzenia znanego powszechnie jako oczyszczarka wynika z wielości jego wariantów dostępnych na rynku. Oczyszczarka to maszyna, której najpopularniejszymi rodzajami są:
– wirnikowe,
– pneumatyczne,
– inżektorowe.
Podobnie jak w przypadku wielu innych urządzeń technicznych oczyszczarka każdego z wyżej wymienionych rodzajów charakteryzuje się inną budową oraz trybem pracy. Oczyszczarka wirnikowa wprawiana jest w ruch za pomocą turbiny, która wraz z silnikiem stanowi jej trzon podcza gdy oczyszczarka pneumatyczna posiada tak silny napęd, że nawet wyrzucane z niej powietrze ma siłę umożliwiającą oczyszczenie metalu. Oczyszczarka inżektorowa przypomina zaś swoim kształtem pistolet, z którego pod dużym ciśnieniem wyrzucane jest ścierniwo – jako jedyna umożliwia wydajne i równomierne oczyszczanie dużych powierzchni.

Oczyszczarka a obróbka CNC

Obróbka CNC to proces bardzo dokładnej obróbki metalu w celu nadania mu określonego kształtu lub formy. Oczyszczarka pełni niezwykle istotną rolę na samym jego początku, gdyż to właśnie jest urządzenie, które wykorzystywane jest do oczyszczenia poddawanego obróbce materiału z zabrudzeń, przebarwień oraz innych, niechcianych pozostałości. Również oczyszczarka jest maszyną, która nadaje wstępną fakturę metalowi, który jest poddawany obróbce. Manualne oczyszczanie metalu jest żmudnym, pracochłonnym i czasochłonnym zajęciem, dlatego oczyszczarka jest niezastąpiona w każdym zakładzie, który trudni się obróbką metali.

Oczyszczarka – konserwacja i zabiegi pielęgnacyjne

Oczyszczarka poddawana jest bardzo intensywnej eksploatacji co sprawia, że koniecznym są je regularne przeglądy techniczne oraz serwisowanie. Dzięki nim możliwe jest zabezpieczenie się przed ewentualną usterką lub awarią tego urządzenia oraz przedłużenie jego żywotności co w perspektywie czasu przekłada się na dużą oszczędność, ponieważ oczyszczarki nie należą do tanich maszyn. Części do oczyszczarek a także usługi związane z zabiegami konserwacyjnymi linii formierskich oferuje Metaltech Serwis – sprawdź stronę https://metaltech-serwis.pl/?mod=60.