Jak pozbyć się wilgoci?

W łazienkach bardzo często spotykamy się z problemem nadmiaru wilgoci. Nie ma nic dziwnego w tym, że chcemy się jej jak najszybciej pozbyć. Taka wilgoć mogłaby bowiem spowodować powstanie niekorzystnych rzeczy, takich jak grzyb bądź pleśń. Jak więc możemy pozbyć się tego nadmiaru wilgoci?

Wilgoć w domach mieszkalnych jest powszechnie występującym problemem, który z czasem może narastać i wywoływać kolejne, nieciekawe problemy w pomieszczeniach.

W domach generujemy dość spore ilości wilgoci. W szczególności pomieszczeniami w których wilgoci jest najwięcej to pomieszczenia piwniczne, oraz kuchnie i łazienki. Podgrzewanie wody użytkowej, gotowanie potraw oraz inne domowe czynności wymagające podgrzania wody generują zwiększenie się temperatury i wilgoci w pomieszczeniach. Bez odpowiedniego wentylowania w pomieszczeniach wilgoć będzie mieć duży wpływ na rozwój pleśni na ścianach.

pleść w zawilgoconej łazience fugi łazienkowe, rogi

Jak walczyć z wilgocią w mieszkaniach?

zawilgocona łazienka, prysznicOczywiście najlepiej będzie, jeśli zamieścimy w swojej łazience wentylatory osiowe. To one zaczną odprowadzać samodzielnie nadmiar wilgoci, dlatego my nie będziemy musieli się nią przejmować. Jeśli jednak nie nasze pomieszczenie jest dość małe, możemy je wyposażyć w specjalny pochłaniacz wilgoci. To on będzie odprowadzać nadmiar pary wodnej.

Mechaniczne wentylowanie pomieszczeń będzie kluczowe, gdy zauważymy, że w danym pomieszczeniu istniejąca wentylacja grawitacyjna nie jest odpowiednio wydajna. Mechaniczne wentylowanie pomieszczeń wspiera wyprowadzanie wilgoci poza budynek.

Warto również zabezpieczyć powierzchnie na których rozwijały się wcześniej pleśni i grzyby. Jak podaje T. Mazurkiewicz dla portalu Ekspertbudowlany

Dobrym sposobem na uniknięcie pojawienia się nowych wykwitów jest zastosowanie materiałów odpornych na działanie pleśni i grzybów. Dobrze jest wypełnić oczyszczone spoiny specjalną fugą, która nie jest podatna na wnikanie wody i brudu. W ten sposób łatwiej będzie po każdej kąpieli osuszyć te miejsca – tłumaczy ekspert z firmy Den Braven.

Wentylacja zapobiegnie również powstawaniu grzybów i pleśni. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepszy pochłaniacz wilgoci nie zastąpi nam zwykłych wentylatorów. To właśnie wentylatory najlepiej sprawdzają się w łazienkach i innych, wilgotnych pomieszczeniach. Jeśli więc tylko mamy taką szansę, aby je zakupić i umieścić w pokoju, podejmijmy taką decyzję. Dzięki temu na pewno uda nam się odprowadzić nadmiar wilgoci z łazienki, przeciwdziałając przy tym rozwojowi grzybów na ścianie. Ich pozbycie się jest wyjątkowo trudne, a dalszy rozwój będzie powodować problemy ze zdrowiem oraz erozję ściany na które pleśń się zalęgnie.

Wentylacja mechaniczna

W sytuacji kiedy wentylacja grawitacyjna nie domaga, warto wdrożyć wentylację mechaniczną wywiewną.  Dzięki niej do pomieszczeń dostarczane jest świeże powietrze a na zewnątrz wydmuchiwane jest te zanieczyszczone.

wentylator-osiowy-kompaktowy-ebm                                    wentylator osiowy kompaktowy: www.wentylatory-online.pl

Ten typ wentylacji wymaga zastosowania specjalistycznych urządzeń, wentylatory te muszą charakteryzować się dużą mocą i wyciągiem. Ebm Papst to jedna z tych marek,  która tworzy specjalistyczne systemy wentylacyjne do przydomowego zastosowania.