Co zawiera instrukcja bezpieczeństwa pożarowego?
Najprościej mówiąc, instrukcja bezpieczeństwa pożarowego jest opracowaniem mającym na celu wytyczyć wymagania ochrony przeciwpożarowej dotyczące organizacji, porządku i kwestii technicznych. To niezwykle istotne kwestie, które należy mieć na uwadze w trakcie eksploatacji konkretnego budynku. Sprawdź, kto może opracować taką instrukcję i co ona zawiera.
Wymagania prawne dotyczące instrukcji bezpieczeństwa pożarowego
To, jak opracować instrukcję bezpieczeństwa pożarowego zgodnie z przyjętymi normami, dowiesz się z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. nr 109 poz. 719).
Jest to niezwykle ważny dokument. Każdy pracownik, niezależnie od zajmowanego stanowiska, powinien zapoznać się z jego treścią i przestrzegać ustaleń, które zostały w nim zawarte.
Kto może opracować instrukcję?
Uprawniona do tego osoba, która ma odpowiednie kwalifikacje. Poprzez odpowiednie kwalifikacje rozumiemy przede wszystkim tytuł zawodowy technika pożarnictwa bądź wyższe wykształcenie i ukończone szkolenie specjalistów ochrony przeciwpożarowej lub kierunek inżynieria bezpieczeństwa pożarowego.
Instrukcję mogą też napisać osoby z wykształceniem średnim, które mają ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej. Także kwalifikacje do wykonywania technika pożarnictwa w toku postępowania o uznanie nabytych w państwa członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu uprawniają do napisania instrukcji.
Gdzie instrukcja jest niezbędna?
Instrukcja niezbędne jest w każdym obiekcie budowlanym lub części, która stanowi strefę pożarową w budynkach użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, produkcyjnych, magazynowych i inwentarskich. W tym drugim przypadku obiekt musi spełniać jedno z poniższych wymagań:
- znajduje się w nim strefa zagrożenia wybuchem;
- kubatura brutto przekracza 1000 m3. Do wyjątków zalicza się budynki inwentarskie, w których kubatura brutto musi przekroczyć 1500 m3;
- powierzchnia strefy pożarowej przekracza 1000 m2 dla obiektów innych, w tym wliczamy stacje uzdatniania wody bądź składowiska odpadów.
Dowiesz się więcej. Sprawdź: https://pol-poz.pl/instrukcje-bezpieczenstwa-pozarowego-opracowanie