Ciekawostki na temat budulca konstrukcji stalowych

konstrukcje stalowe

Wytrzymała w wymagających warunkach klimatycznych, tania i łatwa w obróbce, to tylko jedne z jej wielu zalet. Opisana tu stal to materiał wykorzystywany do produkcji rozmaitych konstrukcji. Jej powszechność wykorzystania zobowiązuje każdego do poznania tych kilku ciekawostek, które przedstawimy w niniejszym artykule.
Każdego dnia wykorzystywana do stworzenia nowej konstrukcji. Hala produkcyjna, magazyn, silos, czy schody w fabryce. To ze stali tworzone są najczęściej tego typu konstrukcje. Lecz właściwie dlaczego to po ten materiał sięga się najczęściej?

Łatwość w transporcie

Stal jest łatwa w transporcie i poszczególne elementy konstrukcji przed budową można prefabrykować. To zarówno oszczędność czasu, jak i pieniędzy.

Stal nadaje się do wielokrotnego użytku

Stal to produkt ekologiczny! Oczywiście nie dosłownie. Stal jest przyjazna dla środowiska. Właściwości magnetyczne stali ułatwiają oddzielenie od innych produktów odpadowych. W rezultacie miliony ton zużytej stali są poddawane recyklingowi każdego roku. Co ciekawe większość stali w Ameryce Północnej pochodzi właśnie z recyklingu.

Stal to niezwykle różnorodny materiał

Istnieje ponad 3500 różnych gatunków stali. Oficjalnie sklasyfikowano ok. 3 tys., ale Międzynarodowe Stowarzyszenie Stali utrzymuje, że tych gatunków jest ponad 3500. Te różne rodzaje stali mają różnorodny zakres wytrzymałości, właściwości środowiskowych i zastosowań. Ciekawy jest fakt, iż niemalże 75% z nich nie istniało nawet 20 lat temu. Większość gatunków powstała niedawno.

Zastosowania stali są praktycznie nieograniczone

Stal jest wszędzie, także w domu przysłowiowego Kowalskiego. Twój piekarnik, zmywarka i lodówka są najprawdopodobniej wykonane w co najmniej 65% ze stali, z kilkoma różnymi gatunkami wykorzystywanymi do wyprodukowania różnych części i podzespołów w każdym urządzeniu. Ponad 1500 różnych popularnych artykułów spożywczych, w tym zup i sosów do makaronów, jest dostępnych w stalowych puszkach. Jeśli twój dom ma stalowy dach , możesz oczekiwać, że będzie on wytrzymywał zużycie przez żywioły przez około pięćdziesiąt lat, w przeciwieństwie do standardowych siedemnastu.

Chcesz więcej informacji dotyczących stali i konstrukcji tworzonych przy jej użyciu? Sprawdź metalservice.info.pl