Praca wentylatorów w wymiennikach ciepła

budowa rekuperatora

Wymiennik ciepła jest urządzeniem, którego zadaniem jest przekazywania energii cieplnej zawartej w powietrzu usuwanym z wnętrza budynku, powietrzu świeżemu, chłodnemu, które pobierane jest z zewnątrz. Jest sercem systemu wentylacji mechanicznej i odpowiada za jest skuteczne działanie. Dobry wymiennik ciepła – inaczej rekuperator – pozwala zaoszczędzić znaczne środki finansowe na ogrzewaniu, jakiegokolwiek typu by nie było. 

Wentylatory w wymiennikach ciepła

Każdy wymiennik ciepła wyposażony jest w wentylatory, które generują spręż powietrza. Wentylatory wyposażone w wirniki i łopatki powodują, że w przewodach wentylacyjnych zaczyna przesuwać się powietrze. Z jednej stronie, przy czerpni powietrza znajdującej się na zewnątrz domu powstaje podciśnienie, które zmusza powietrze do dostania się do systemu wentylacji, a następnie po przekroczeniu filtrów i wymiennika ciepła, w którym jest ocieplane trafia do dalszych przewodów wentylacyjnych i wdmuchiwane jest do pomieszczeń domu. Z pomieszczeń następnie trafia do otworów wentylacyjnych umieszczonych zwykle w łazience i kuchni, chociaż mogą być także w innych pomieszczeniach. Tam powietrze to trafia poprzez kanał wentylacyjny z powrotem do przewodów wentylacyjnych wywiewnych, przechodzi przez rekuperator, gdzie oddaje ciepło świeżemu powietrzu z zewnątrz. Następnie o lekko obniżonej temperaturze kieruje się za sprawą wentylatorów do wyrzutni powietrza poza budynek.  W ten sposób działa pełny cykl cyrkulacji powietrza w domowej wentylacji mechanicznej, której przebieg powietrza wymuszony jest praca wentylatorów.

budowa rekuperatora
Budowa rekuperatora krzyżowego

Jak działają wentylatory?

Wentylatory z jednej strony generują podciśnienie przy czerpni powietrza oraz przy kratkach wentylacyjnych wywiewnych. Nieustanne działanie wentylatorów w rekuperatorach powoduje, że cyrkulacja powietrza ma miejsce bez ustanku dostarczając na bieżąco porcje świeżego powietrza do wnętrza domów. Wentylatory mogą podlegać regulacji, mogą też regulować się samoczynnie, w zautomatyzowanych systemach wentylacji. Chcąc zadbać o prawidłowa wentylację powinno się nie tylko wykonać dobry montaż system wentylacyjny ale zainstalować dobrej jakości urządzenia. Wentylatory Ebm Papst to najczęściej wybierana grupa urządzeń wentylacyjnych. Wentylatory ebm papst wybierane są ze względu na solidną konstrukcję i bezawaryjną pracę. W Polsce jednym z dystrybutorów wentylatorów marki ebm papst jest Luftberg – więcej o oferowanych produktach na stronie https://www.wentylatory-online.pl

wymiennik ciepła w wentylacji
Wymiennik ciepła i przewody wentylacyjne po montażu na ścianie

Bezobsługowe działanie systemu rekuperacji

Działanie wentylatorów nie jest uciążliwe dla domowników, gdyż rekuperator zwykle znajduje się w piwnicy lub na strychu, gdzie nie przebywa się na co dzień. Poza tym nie generują dużego hałasu, dlatego jest chętnie wykorzystywanych w domach jednorodzinnych. Oprócz tego silnik rekuperatora nie pobiera wielkich ilości prądu. W zależności od jakości urządzenia i wielkości całej instalacji działanie wymiennika ciepła (jeżeli chodzi o zużycie prądu) można porównać do tradycyjnej żarówki średniej mocy (około 50 W).